Aloita asahi koulutetun ohjaajan tunneilla

Helppoudestaan huolimatta on kuitenkin tärkeää, että asahin ohjaaja on saanut koulutuksen. Näin voit luottaa liikkeiden oikeaan suoritustapaan ja turvallisuuteen.

Ilpo Jalamo, Yrjö mähönen

Asahi Nordicin pääkouluttajat

Ilpo Jalamo, valmentaja sekä Yrjö Mähönen, sisätautien ja geriatrian erikoislääkäri ovat Asahi Nordic -koulutusjärjestelmän pääkouluttajat. Voit tiedustella heiltä koulutuksia alueellesi.

Asahi Nordicin apukouluttajana toimii Risto Lehto, B-lisenssiohjaaja.


  • Yrjö Mähönen, pääkouluttaja Helsinki/ su,ruo, yrjo.mahonen@luukku.com
  • Ilpo Jalamo, pääkouluttaja Turku/ su,eng jalamoil@saunalahti.fi

Turku


  • Risto Lehto B-lisenssi Turku/su,ruo,eng, +358 40 554 3954, A1-ohjaajakoulutus 2018-19 aikana,
    www.shaolin.fi risto@ristolehto.net - Asahi Nordic -tuotemyynti www.ristolehto.net tai verkkokauppa http://doandwear.mycashflow.fi/
  • Anna-Katarina Silfvenius B-lisenssi Turku www.shaolin.fi silfvenius@gmail.com
  • Johan Lindberg, B-lisenssi, johantorstenlindberg@gmail.com, +358 44 0405090
  • Helianne Kallio B-lisenssi Turku, Kaarina,Raisio/su,eng heanka@gmail.com
  • Eija Kailaste C-lisenssi Turku/Naantali eija.kailaste@pinus.fi
  • Salla-Riikka Vesterlund B-lisenssi Turku/su, eng. www.shaolin.fi salla.vesterlund@gmail.com
  • Oona Rämö C-lisenssi, oonaramo@gmail.com
  • Riikka Nurmela, C-lisenssi, riinurmela@gmail.com
  • Petteri Koittola, C-lisenssi, pkoittola@gmail.com
  • Reija Koivu, C-lisenssi, reija.koivu@gmail.com
  • Riikka Backman, C-lisenssi, riikka@voimistaja.fi
  • Kirsi Vainio, B-lisenssi, kirsivainio@elisanet.fi

Helsingin seutu


  • Saija Nironen C-lisenssi www.creabalance.com
  • Lea Laine B-lisenssi tasapaino.laine@gmail.com
  • Marjaliisa Majavesi C-lisenssi www.avartamo.fi
  • Kati Tarma B-lisenssi Helsinki,su, eng,esp katitarma@hotmail.com
  • Päivi Jalasvirta B-lisenssi, Helsinki Tmi BeneChi, info@benechi.fi, 0400423839
  • Juha Merikanto B-lisenssi, merikantojuha@gmail.com, 0405470559
  • Sirpa Platan B-lisenssi, sirpa.platan@helsinki.fi
  • Anna Ali-Mattila B-lisenssi, anna.eeva.am@gmail.com
  • Marja Karasto C-lisenssi, hierojamarjak@gmail.com, www.hierojamarjak.suntuubi.com
  • Merja Mäkelä C-lisenssi, aariahyvinvointipaja@gmail.com
  • Annikki Alku, C-lisenssi, annikkialku@gmail.com
  • Simo Hynninen, C-lisenssi, simo.hynninen@gmail.com
  • Ulla Korjala, C-lisenssi, imageandmovement@gmail.com
  • Pekka Penttilä, B-lisenssi, ppvalmennus@gmail.com
  • Tuula Aho, C-lisenssi, tuulamarja.aho@elisanet.fi
  • Eija Karonen, C-lisenssi, eijakaronen@yahoo.com
  • Johanna Kivinen, C-lisenssi, johannakivinen@gmail.com

Akaa

  • Markku Lehto, C-lisenssi, markkuteelehto@gmail.com
  • Taru Barman, C-lisenssi, hoivataru@gmail.com

Aura

  • Heli Koivulahti, C-lisenssi, hilla1@suomi24.fi

Jyväskylä

  • Mika Salminen B-lisenssi Jyväskylä, Korpilahti mikasalminen68@gmail.com
  • Pirkko Savinen B-lisenssi Jyväskylä pirkko.savinen@pp.inet.fi

Kajaani

  • Irja Nissinen-Kovalainen C-lisenssi Kajaani ,                   irja.n-k@kajaani.net

Orimattila

  • Liisa Stenstrand C-lisenssi Orimattila liste@saunalhti.fi

Oulu ja ympäristö

  • Outi Kokkoniemi C-lisenssi Oulu outi.kokkoniemi@ouka.fi

Pirkanmaa

  • Maria Svan C-lisenssi Pirkanmaa/Keski-Suomi www.mbody.info maria.svan@mbody.info

Raasepori

  • Johan Lindberg B-lisenssi Raasepori/su/ruo  Nagomi johan.lindberg@raseborg.fi

Punkalaidun

  • Hanna Okkeri C-lisenssi Punkalaidun haokkeri@hotmail.com

Varkaus

  • Sirpa Jyräs-Ikonen, C-lisenssi, sirpa@onnistuksia.fi

Hämeenlinna

  • Rauna Sirkkola C-lisenssi, rauna@tasapainoklinikka.fi, 0442449262
  • Callemin Laurent C-lisenssi, laurent@tasapainoklinikka.fi , su, eng. hol
  • Noora Lehtinen-Skews, C-lisenssi, norppu@gmail.com

Riihimäki

  • Jaana Hakamäki B-lisenssi, jaahajam@gmail.com, Kanta-Häme, Riihimäki, Hämeenlinna, Hyvinkää,       045 1201502

Tampere

  • Tiina Kekkonen, C-lisenssi, kekkosentiina@gmail.com
  • Vuokko  Isokorpi, C-lisenssi, vuokko.o.isokorpi@gmail.com

Järvenpää

  • Tiina Kekkonen C-lisenssi, kekkosentiina@gmail.com myös Kerava ja Tuusula
  • Outi Engström, C-lisenssi, outien@gmail.com myös Kerava ja Tuusula

Juva

  • Tuija Gröhn, C-lisenssi, tuija.grohn@gmail.com Juvan kansalaisopisto

Eerikkilän urheiluopisto,

Tammela

  • Kati Sarva, C-lisenssi, kati.sarva@eerikkila.fi
  • Janette Koskinen, C-lisenssi, jk.liikuttaa@gmail.com

Salo

  • Auli Suoranta, C-lisenssi, auli.suoranta@live.com

Rauma

  • Satu Lamminpää, C-lisenssi, satu.lamminpaa@jippii.fi

Mikkeli

  • Anna Tiusanen, C-lisenssi, a.m.tiusanen@gmail.com

Loviisa

  • Aulis Tynkkynen, B-lisenssi Loviisan kansalaisopisto

Lohja

  • Maarit Lintukorpi, maarit.lintukorpi@gmail.com

Tiedustele ohjaajista sinua lähellä

Jos et löydä ohjaajaa alueeltasi, mikset perustaisi omaa ryhmää. Tule ohjaajakoulutukseen ja aloita asahiohjaus.

Minulle saa jatkossa lähettää tarjouksia ja informaatiota sähköpostitse.