Ask your local asahi instructor

Please see for the list of instructors or contact directly our head instructors. They`ll help you to find an English speaking instructor closest to you.

Ilpo Jalamo, Yrjö mähönen

Head instructors of Asahi Nordic

  • Yrjö Mähönen, Helsinki, Finland/ Fi,Swe, Eng
  • Ilpo Jalamo, Turku, Finland/ Fi, Eng

C-instructor level courses 

  • Risto Lehto, Turku, Finland/Fi, Eng, Swe

Send email to Asahi Nordic: asahinordic@gmail.com 

Estonia

  • Rein Paluoja B-license Tallinna/Eesti/ su,eng,ee  rein.paluoja@gmail.com
  • Sven Raba B-license Tallinna/Eesti/su,eng,ee sven_raba@yahoo.com
  • Jüri Undusk B-license Vosu/Eesti/su,ee jyriundusk@gmail.com 
  • Ken Kuusalu C-license Tarto, Eesti summonnedskull@gmail.com

Sweden

  • Matts Andersson C-license Stockholm/ Ruotsi/ru,eng info@asahinordic.se

USA

  • Mary Jurisson C-licence, Mayo Clinic, Rochester, MN, mjurisson@mayo.edu
  • Robin Stice C-licence, Pacifica,CA, drstice9@hotmail.com
  • Dawn Greenwood C-licence, Oak Growe, MN, degreenwald@comcast.net
  • Carol Curtis C-licence, Urbana, IL, agneslynn@me.com
  • Patricia Lyll C-licence, Minneapolis, MN, pattija1019@comcast.net
  • Jeff Sartain, C-licence, Minneapolis MN, jeffsartain@me.com
  • Mark Sedio, C-licence, Minneapolis, MN, marksedio@me.com
  • Leena Koivuniemi, C-licence, Detroit MI, 9leena@gmail.com

Greece

  • Margaret Vainio B-license Rhodes, Fin, Eng.  margaret.vainio@gmail.com
  • Ulla Roth Margaritis, C-license, Rhodes, Fin, Eng. Greek, kumulla@outlook.com
  • Tasia Kritikou, C-license, Rhodes, Fin, Greek, tasiakritikoy@gmail.com

Denmark

  •  Majbritt Jensen, majbritt@taiki.dk, Aalborg area
  •  Julie Thoft, contact@juliethoft.com, Aalborg area
  •  Nadia Slavkova, nadezhda.slavkova@gmail.com, Aalborg area
  •  Palle Thoft, palle@karate-aalborg.dk, Aalborg area

Instructors in Finland

Turku


  • Risto Lehto B-lisenssi Turku/su,ruo,eng, A1-ohjaajakoulutus 2018-19 aikana,
    www.shaolin.fi risto@ristolehto.net - Asahi Nordic -tuotemyynti www.ristolehto.net tai verkkokauppa http://doandwear.mycashflow.fi/
  • Anna-Katarina Silfvenius B-lisenssi Turku www.shaolin.fi silfvenius@gmail.com
  • Helianne Kallio B-lisenssi Turku, Kaarina,Raisio/su,eng heanka@gmail.com
  • Eija Kailaste C-lisenssi Turku/Naantali eija.kailaste@pinus.fi
  • Salla-Riikka Vesterlund B-lisenssi Turku/su, eng. www.shaolin.fi salla.vesterlund@gmail.com
  • Oona Rämö C-lisenssi, oonaramo@gmail.com
  • Riikka Nurmela, C-lisenssi, riinurmela@gmail.com
  • Petteri Koittola, C-lisenssi, pkoittola@gmail.com
  • Reija Koivu, C-lisenssi, reija.koivu@gmail.com
  • Riikka Backman, C-lisenssi, riikka@voimistaja.fi
  • Kirsi Vainio, C-lisenssi, kirsivainio@elisanet.fi

Helsingin seutu


  • Saija Nironen C-lisenssi www.creabalance.com
  • Lea Laine B-lisenssi tasapaino.laine@gmail.com
  • Marjaliisa Majavesi C-lisenssi www.avartamo
  • Kati Tarma B-lisenssi Helsinki,su, eng,esp katitarma@hotmail.com
  • Päivi Jalasvirta B-lisenssi, Helsinki Tmi BeneChi, info@benechi.fi, 0400423839
  • Juha Merikanto B-lisenssi, merikantojuha@gmail.com, 0405470559
  • Sirpa Platan B-lisenssi, sirpa.platan@helsinki.fi
  • Anna Ali-Mattila B-lisenssi, anna.eeva.am@gmail.com
  • Marja Karasto C-lisenssi, hierojamarjak@gmail.com, www.hierojamarjak.suntuubi.com
  • Merja Mäkelä C-lisenssi, aariahyvinvointipaja@gmail.com
  • Annikki Alku, C-lisenssi, annikkialku@gmail.com
  • Simo Hynninen, C-lisenssi, simo.hynninen@gmail.com
  • Ulla Korjala, C-lisenssi, imageandmovement@gmail.com
  • Pekka Penttilä, C-lisenssi, penttila.pekka@kolumbus.fi
  • Tuula Aho, C-lisenssi, tuulamarja.aho@elisanet.fi
  • Eija Karonen, C-lisenssi, eijakaronen@yahoo.com
  • Johanna Kivinen, C-lisenssi, johannakivinen@gmail.com

Akaa

  • Markku Lehto, C-lisenssi, markkuteelehto@gmail.com
  • Taru Barman, C-lisenssi, hoivataru@gmail.com

Aura

  • Heli Koivulahti, C-lisenssi, hilla1@suomi24.fi

Jyväskylä

  • Mika Salminen B-lisenssi Jyväskylä, Korpilahti mikasalminen68@gmail.com
  • Pirkko Savinen B-lisenssi Jyväskylä pirkko.savinen@pp.inet.fi

Kajaani

  • Irja Nissinen-Kovalainen C-lisenssi Kajaani ,                   irja.n-k@kajaani.net

Orimattila

  • Liisa Stenstrand C-lisenssi Orimattila liste@saunalhti.fi

Oulu ja ympäristö

  • Outi Kokkoniemi C-lisenssi Oulu outi.kokkoniemi@ouka.fi

Pirkanmaa

  • Maria Svan C-lisenssi Pirkanmaa/Keski-Suomi www.mbody.info maria.svan@mbody.info

Raasepori

  • Johan Lindberg B-lisenssi Raasepori/su/ruo  Nagomi johan.lindberg@raseborg.fi

Punkalaidun

  • Hanna Okkeri C-lisenssi Punkalaidun haokkeri@hotmail.com

Savo

  • Sirpa Jyräs-Ikonen, C-lisenssi, sirpa@onnistuksia.fi

Hämeenlinna

  • Rauna Sirkkola C-lisenssi, rauna@tasapainoklinikka.fi, 0442449262
  • Callemin Laurent C-lisenssi, laurent@tasapainoklinikka.fi , su, eng. hol
  • Noora Lehtinen-Skews, C-lisenssi, norppu@gmail.com

Riihimäki

  • Jaana Hakamäki B-lisenssi, jaahajam@gmail.com, Kanta-Häme, Riihimäki, Hämeenlinna, Hyvinkää,       045 1201502

Tampere

  • Tiina Kekkonen, C-lisenssi, kekkosentiina@gmail.com
  • Vuokko  Isokorpi, C-lisenssi, vuokko.o.isokorpi@gmail.com

Järvenpää

  • Tiina Kekkonen C-lisenssi, kekkosentiina@gmail.com myös Kerava ja Tuusula
  • Outi Engström, C-lisenssi, outien@gmail.com myös Kerava ja Tuusula

Juva

  • Tuija Gröhn, C-lisenssi, tuija.grohn@gmail.com Juvan kansalaisopisto

Eerikkilän urheiluopisto,

Tammela

  • Kati Sarva, C-lisenssi, kati.sarva@eerikkila.fi
  • Janette Koskinen, C-lisenssi, jk.liikuttaa@gmail.com

Salo

  • Auli Suoranta, C-lisenssi, auli.suoranta@live.com

Rauma

  • Satu Lamminpää, C-lisenssi, satu.lamminpaa@jippii.fi

Mikkeli

  • Anna Tiusanen, C-lisenssi, a.m.tiusanen@gmail.com

Tiedustele ohjaajista sinua lähellä

Jos et löydä ohjaajaa alueeltasi, mikset perustaisi omaa ryhmää. Tule ohjaajakoulutukseen ja aloita asahiohjaus.

Minulle saa jatkossa lähettää tarjouksia ja informaatiota sähköpostitse.