Aloita asahi koulutetun ohjaajan tunneilla

Helppoudestaan huolimatta on kuitenkin tärkeää, että asahin ohjaaja on saanut koulutuksen. Näin voit luottaa liikkeiden oikeaan suoritustapaan ja turvallisuuteen.


Asahia ulkomailla

Oletko lähdössä matkalle tai kenties haluat suositella asahia ulkomaisille ystävillesi? Tutustu Asahi Nordicin ohjaajiin ulkomailla.

Asahiohjaajat ulkomailla
Ilpo Jalamo

Ilpo Jalamo, pääkouluttaja

Valmentaja Ilpo Jalamo on asahin (Asahi Health) yksi kehittäjistä. Ilpo on kokenut kamppailulajien valmentaja ja hänen ideastaan lähti liikkeelle asahin kehitys. Ilpo toimii aktiivisena kouluttajana ja myös yksityisopettajana.

Ilpo on asahin liikesarjojen kehittäjä.

ilpo.jalamo@gmail.com

Yrjö Mähönen

Yrjö Mähönen, pääkouluttaja

Sisätautien ja geriatrian erikoislääkäri Yrjö Mähönen on yksi asahin (Asahi Health) kehittäjistä. Asahi-Ykä on kehittänyt asahin lääketieteellisen osan, johon asahi perustuu. Asahin taustalla on tutkittu tieto.

Ykällä on myös omia ryhmiä, joita hän ohjaa aktiivisesti.

yrjo.mahonen@luukku.com

Risto Lehto

Risto Lehto, pääkouluttaja

Asahi-ohjaaja Risto Lehto on Asahi Nordicin ensimmäinen uuden pääkouluttajatason ohjaaja (A2). Risto on kokenut ohjaaja ja hänellä on viikottain ryhmäohjauksia. Risto on myös kehittänyt Asahi Nordicin verkkokurssin. Ristolta voit hankkia Asahi Nordicin tuotteet.

risto@ristolehto.net

Asahi Nordicin kouluttajat

Turku


  • Risto Lehto pääkouluttaja (A2) Turku/su,ruo,eng, +358 40 554 3954, 
    www.shaolin.fi risto@ristolehto.net - Asahi Nordic -tuotemyynti www.ristolehto.net tai verkkokauppa http://asahi.mycashflow.fi/
  • Anna-Katarina Silfvenius B-lisenssi, silfvenius@gmail.com
  • Helianne Kallio B-lisenssi Turku, Kaarina,Raisio/su,eng heanka@gmail.com
  • Eija Kailaste C-lisenssi Turku/Naantali eija.kailaste@pinus.fi
  • Salla-Riikka Vesterlund B-lisenssi Turku/su, eng. www.shaolin.fi salla.vesterlund@gmail.com
  • Marianne Rämö C-lisenssi, oonaramo@gmail.com
  • Riikka Nurmela, B-lisenssi, riinurmela@gmail.com
  • Petteri Koittola, B-lisenssi, pkoittola@gmail.com
  • Reija Koivu, C-lisenssi, reija.koivu@gmail.com
  • Riikka Backman, C-lisenssi, riikka@voimistaja.fi
  • Kirsi Vainio, B-lisenssi, kirsivainio@elisanet.fi
  • Maija Seikola, C-lisenssi, maijaseikola@gmail.com
  • Heli Heinä, C-lisenssi, heliheina@hotmail.com
  • Jaana Fagerholm-Lehtonen, Masku, C-lisenssi,
    jaana.fagerholm-lehtonen@outlook.com
  • Anu Varis, anu.varis@gmail.com
  • Karoliina Männistö, karoliina.mannisto@edu.turkuamk.fi
  • Kirsi Mikkonen, ikikipa@gmail.com
  • Harri Toivola, irrahtoivola@gmail.com
  • Isto Hietanen, hietzu@gmail.com

Helsingin seutu


  • Saija Nironen C-lisenssi www.creabalance.com
  • Lea Laine B-lisenssi tasapaino.laine@gmail.com
  • Marjaliisa Majavesi C-lisenssi www.avartamo.fi
  • Kati Tarma B-lisenssi Helsinki,su, eng,esp katitarma@hotmail.com
  • Päivi Jalasvirta B-lisenssi, Helsinki Tmi BeneChi, info@benechi.fi, 0400423839
  • Juha Merikanto B-lisenssi, merikantojuha@gmail.com, 0405470559
  • Sirpa Platan B-lisenssi, sirpa.platan@helsinki.fi
  • Anna Ali-Mattila B-lisenssi, anna.eeva.am@gmail.com
  • Marja Karasto C-lisenssi, karastomarja@gmail.com, www.marjahoitaa.fi
  • Merja Mäkelä C-lisenssi, aariahyvinvointipaja@gmail.com
  • Annikki Alku, C-lisenssi, annikkialku@gmail.com
  • Simo Hynninen, C-lisenssi, simo.hynninen@gmail.com
  • Ulla Korjala, C-lisenssi, imageandmovement@gmail.com
  • Pekka Penttilä, B-lisenssi, ppvalmennus@gmail.com
  • Tuula Aho, C-lisenssi, tuulamarja.aho@elisanet.fi
  • Eija Karonen, C-lisenssi, eijakaronen@yahoo.com
  • Johanna Kivinen, C-lisenssi, johannakivinen@gmail.com
  • Ritva-Hanna Saari, B-lisenssi, ritva-hanna.saari@kvasaari.com
  • Outi Engström, B-lisenssi, outien@gmail.com
  • Maija Koutokangas, C-lisenssi, Espoo, maija.koutis@gmail.com
  • Mirva Juurikivi- Marttila, C-lisenssi, Vantaa, mirva.juurikivi.marttila@gmail.com

Akaa

  • Markku Lehto, B-lisenssi, markkuteelehto@gmail.com
  • Taru Barman, C-lisenssi, hoivataru@gmail.com

Aura

  • Heli Koivulahti, C-lisenssi, helikoivulahti77@gmail.com

Eerikkilän urheiluopisto,

Tammela

  • Kati Sarva, C-lisenssi, kati.sarva@gmail.com

Eurajoki

  • Pirkko Mäkinen, B-lisenssi, pirkko1951@gmail.com

Hämeenlinna

  • Rauna Sirkkola C-lisenssi, rauna@tasapainoklinikka.fi, 0442449262
  • Callemin Laurent C-lisenssi, laurent@tasapainoklinikka.fi , su, eng. hol
  • Noora Lehtinen-Skews, C-lisenssi, norppu@gmail.com
  • Jaana Hakamäki B-lisenssi, jaahajam@gmail.com, Kanta-Häme, Riihimäki, Hämeenlinna, Hyvinkää,
    045 1201502

Juuka

  • Tuija Gröhn, B-lisenssi, tuija.grohn@gmail.com Juvan kansalaisopisto

Järvenpää

  • Tiina Kekkonen C-lisenssi, kekkosentiina@gmail.com myös Kerava ja Tuusula
  • Outi Engström, B-lisenssi, outien@gmail.com myös Kerava ja Tuusula

Jyväskylä

  • Mika Salminen B-lisenssi Jyväskylä, Korpilahti mikasalminen68@gmail.com
  • Pirkko Savinen B-lisenssi Jyväskylä pirkko.savinen@pp.inet.fi

Kajaani

  • Irja Nissinen-Kovalainen
    C-lisenssi
    Kajaani ,            
    irja.n-k@kajaani.net

Kangasala

  • Terhi Rajamäki, C-lisenssi ,      terhirajamaki@hotmail.com

Kuopio

  • Mari Koistinen C-lisenssi Kuopio,
    mari.koistinen@
    opedu.kuopio.fi

Kirkkonummi

  • Vuokko Isokorpi, C-lisenssi, vuokko.o.isokorpi@gmail.com

Kotka

  • Susanne Nuutinen, C-lisenssi, susanne.nuutinen@gmail.com

Laitila

  • Katja Kataja, C-lisenssi, kahvakuulakatja@gmail.com

Lahti, Päijät-Häme

  • Tarja Niemi, C-lisenssi, tarja.niemi@elisanet.fi

Lohja

  • Maarit Lintukorpi, B-lisenssi maarit.lintukorpi@gmail.com
  • Titta Halonen, B-lisenssi, tittahalonen@dnainternet.net, 050 582 4735
  • Maini Schildt, C-lisenssi, maini.schildt@gmail.com
  • Silja Saarinen, B-lisenssi, siljasaarinen08@gmail.com

Loviisa

  • Aulis Tynkkynen, B-lisenssi aulis.tynkkynen@gmail.com

Joensuu

  • Mervi Heikkinen, C-lisenssi, memmumann@hotmail.com

Mikkeli

  • Anna Tiusanen, B-lisenssi, a.m.tiusanen@gmail.com

Orimattila

  • Liisa Stenstrand B-lisenssi Orimattila liste@saunalahti.fi

Oulu ja ympäristö

  • Outi Kokkoniemi C-lisenssi Oulu outi.kokkoniemi@ouka.fi
  • Leena Ropponen, C-lisenssi
    leena.roppo@gmail.com

Pirkanmaa

  • Maria Svan C-lisenssi Pirkanmaa/Keski-Suomi www.mbody.info maria.svan@mbody.info

Pohjanmaa/Österbotten

  • Birgitta Strandberg-Rasmus
    C-lisenssi
    birgitta.strandberg-rasmus@evl.fi,
    suomi/svenska

Punkalaidun

  • Hanna Okkeri C-lisenssi Punkalaidun haokkeri@hotmail.com

Rauma

  • Satu Lamminpää, C-lisenssi, satu.lamminpaa@jippii.fi

Riihimäki

  • Jaana Hakamäki B-lisenssi, jaahajam@gmail.com, Kanta-Häme, Riihimäki, Hämeenlinna, Hyvinkää,       045 1201502

Salo

  • Auli Suoranta, C-lisenssi, auli.suoranta@live.com
  • Kirsi Paavola, C-lisenssi
    kirsi.paavola@seutuposti.fi

Säkylä,Köyliö, Pöytyä


° Marja Helminen

helmiska@hotmail.com

Tammela

  • Tiina Kekkonen, C-lisenssi, kekkosentiina@gmail.com
  • Janette Koskinen, B-lisenssi, jk.liikuttaa@gmail.com
    Tammela ja Forssa

Tampere

  • Tiina Kekkonen, C-lisenssi, kekkosentiina@gmail.com

Uusikaupunki

  • Tiina Orell-Nacar, C-lisenssi, dyspraksia@hotmail.com

Uusimaa

  • Nina Mujunen, C-lisenssi, nina.mujunen@outlook.com
  • Kirsi Jarkkola, C-lisenssi,   kirsi@kirsijarkkola.fi

Varkaus

  • Sirpa Jyräs-Ikonen, B-lisenssi, sirpa@onnistuksia.fi

Vihti

Tiedustele ohjaajista sinua lähellä

Jos et löydä ohjaajaa alueeltasi, mikset perustaisi omaa ryhmää. Tule ohjaajakoulutukseen ja aloita asahiohjaus.

Minulle saa jatkossa lähettää tarjouksia ja informaatiota sähköpostitse.